اجرای پوشش ضد حریق شامل چه مراحلی می شود؟

اجرای پوشش ضد حریق دارای مراحلی است که در این مقاله با آنها آشنا خواهیم شد.

هر تخصصی و هر نوع کاری دارای یک فرآیندی می باشد. اجرای پوشش ضد حریق نیز از این قاعده مستثنی نیست. به صورت کلی فرآیند اجرای پوشش های ضد حریق شامل دو مرحله است: زیر سازی و شات که هر یک از این دو منظوری را می رساند. زیر سازی به معنی تمیز کاری، کوری فلزی، جوش و ساب و پرایمر می باشد. و شات هم با توجه به ضخامت از یک پاس تا 3 پاس اجرا می شود.

لزوم ضد حریق نمودن سازه

فولاد در معرض حریق ظرف مدت 5 الی 15 دقیقه دمای فولاد به 500 درجه سانتیگراد می رسد که باعث میشود نمی از مقاومت مکانیکی خود را از دست بدهد. و از این رو بسیار لازم است که تدبیری اندیشیده شود تا سازه را در برابر آتش بتوان مقاوم نمود. که برای این منظور از پوششی به نام پوشش ضد حریق استفاده می شود، که مانع از نفوذ آتش به بافت فلز آهن شود و همین طور از ریزش ساختمان جلوگیری نماید. در فرآیند اجرای پوشش ضد حریق بسیار لازم است که بدانیم چطور اصول پاشش و ترکیب مواد را انجام بدهیم که سازه تست ASTM را پشت سر گذاشته و مورد تایید سازمان آتش نشانی باشد.

لزوم چسبندگی پوشش بر روی سطح فلزی

طبق مقررات مرجع استاندارد (IBC 2012) حداقل میزان چسبندگی پوشش های محافظت کننده در برابر آتش پاششی باید الزامات جدول زیر را برآورده نماید. الزامات اجرای پوشش ضد حریق :

ارتفاع ساختمانحداقل چسبندگی (kpa)
کمتر از 128 متر2016
بیش از 128 متر4719

علت تاکید آیین نامه برای چسبندگی وجود دو ماده غیر متناهی و غیر همگن در کنار یکدیگر است که در اثر حرارت زیاد از یکدیگر جدا شده و جنس ضعیف تر (پوشش پایه سیمانی) از مدار خارج می شود.

استفاده از پوشش پرایمر

این لایه پرایمر در حالت ضد اپوکسی، ترکیبی از SBR لاتکس و خود پوشش محافظ حریق بوده و در حالت ضد زنگ اکلیری، میتواند از هر یک از انواع AB1 یا AB2 یا PR1 یا PR2 که در مشخصات فنی هر محصولی مشخص گردیده استفاده نمود.

ضرورت تثبیت شی مسلح کننده با متصل کننده های جوشی

پین های پلاستیکی یا پین های متصل شده با چسب موجود در بازار اجرای پوشش ضد حریق ، عموما به علت مقاومت کم در برابر دما های بالا، نامناسب هستند که به توصیه آیین نامه از پین های فولادی استفاده می شود که همین نوع اتصال نیز به صورت ترد شکن است و امکان گسسته شدن از محل اتصال در هنگام خم کردن پین ها محمتل است لذا با توجه به گواهی نامه فنی محصول و همچنین ضریب اطمینان (Safety Factory) این شرکت از اتصال جوشی با مفتول سیمی با نمره بالا به صورت لاسکل یا شکل استفاده نموده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *