مواد تشکیل دهنده و ترکیبات شیمیایی پوشش ضد حریق

یکی از سوال های بسیار متداول کاربران گرامی از ما که بسیار هم پرسش درست و قشنگی می باشد, مواد تشکیل دهنده پوشش ضد حریق است. عایق ضد حریق یکی از شاهکار های دیگر رشته شیمی می باشد. که این نوع عایق دارای فورمول ها و متریال های خاصی می باشد که توسط مهندسین و متخصصین شیمی ساختمان طراحی شده است. شاید عده ای ادعا بکنند که با تلفیق برخی مصالح ساختمانی مانند گچ و سیمان می شود از نفوذ آتش به بافت اسکلت ساختمان جلوگیری نمود. اما زمانی که یک محصولی دارای استاندارد می شود و تست های علمی توسط مراجع ذی ربط برای آن در نظر گرفته می شود باید بدانیم که ماجرا آنقدر ها هم ساده نیست.

فورمول پوشش ضد حریق

همه ما می دانیم که علم شیمی علمی دقیق و مبتنی بر اعداد و ارقام و فورمول های ریاضیاتی می باشد. از این رو زمانی که صحبت از فورمول و دنیای اعداد می شود، یعنی هر چیز حساب و کتاب خودش را دارد. در اینجا ما فقط به مواد به کار رفته در پوشش ضد حریق صحبت می نماییم. فورمول های ساخت پوشش ضد حریق هم بسیار پیچیده و علمی می باشند که در این مقال نمی گنجند، هم این که انحصاری می باشد و در اختیار معدود شرکت هایی قرار دارد. ما نیز مفتخریم که بگوییم، شرکت ما دارای یک محصول کاملا انحصاری و بومی می باشد که از دیگر نمونه ها مقرون به صرفه تر و با کیفیت تر می باشد.

متریال تشکیل دهنده پوشش ضد حریق

  • سیمان پرتلند
  • مونیت موریلونیت
  • کربنات کلسیم
  • میکا
  • گچ
از این مقاله نیز دیدن فرمایید : پوشش ضد حریق و انواع پوشش ضد حریق
تصویری از سیمان پرتلند
سیمان پرتلند

سیمان پرتلند, مواد اتصال دهنده به صورت پودر ریز ریز, معمولاً خاکستری است که با سوزاندن و آسیاب کردن مخلوطی از سنگ آهک و خشت یا سنگ آهک و شیل تولید می شود. مخترع جوزف آسپین, از انگلستان, فرایند اساسی را در سال 1824 ثبت اختراع كرد و نام آن را به شباهت سیمان هنگام قرار دادن در سنگ های پرتلند, سنگ آهكی از جزایر پورتلند عنوان كرد. هنگامی که با آب مخلوط شود , سیلیکات های بی آب کلسیم و سایر ترکیبات موجود در سیمان پرتلند از نظر شیمیایی با آب واکنش نشان می دهند , با آن ترکیب می شوند (هیدراتاسیون) و تجزیه آن در آب (هیدرولیز) و باعث سخت شدن و تقویت قدرت می شود. در نتیجه سیمان پرتلند باعث استحکام میشود.

تصویری از کلسیم کربنات
کربنات کلسیم

کربنات کلسیم یا CaCO3 بیش از 4٪ پوسته زمین را تشکیل می دهد و در سراسر جهان یافت می شود. رایج ترین اشکال طبیعی آن گچ ، سنگ آهک و سنگ مرمر است که توسط رسوب پوسته های حلزون های فسیلی کوچک ، صدف ها و مرجان در طی میلیون ها سال تولید می شود. اگرچه هر سه شکل از نظر شیمیایی یکسان هستند ، اما از نظر جنبه های دیگر از جمله خلوص ، سفیدی ، ضخامت و یکدست بودن با یکدیگر تفاوت دارند. کربنات کلسیم یکی از مفیدترین و همه کاره ترین مواد شناخته شده برای انسان است. کاربرد کربنات کلسیم در عایق ضدحریق حجم دادن و سبک کردن است.

میکا

میکا ، هر یک از گروه های پتاسیم هیدروژن ، کانی های سیلیکات آلومینیوم است. این نوعی فیلوسیلیکات است که یک صفحه یا ساختار لایه دو بعدی را به نمایش می گذارد. در میان مواد معدنی اصلی سازنده سنگ ، میکاها در هر سه گونه اصلی سنگ وجود دارد – آذرین ، رسوبی و دگرگونی. این نوع مواد به علت استحکام بالا در ترکیب با سیمان نقش سنگ دانه ها و ماسه را در بتن ایفا می کند و باعث استحکام نهایی بتن می شود.

مونت موریلونیت

مونت موریلونیت ، هر یک از گروه های معدنی رس و انواع شیمیایی آنها که در آب متورم می شوند و از ظرفیت تبادل کاتیونی بالایی برخوردار هستند. فرمول نظری مونت موریلونیت (یعنی بدون جایگزینی ساختاری).

مواد معدنی مونت موریلونیت محصولاتی از آتشفشان و فعالیت حرارتی هستند و از سیلیکاتهای آلومینیومی جوشان به شکل ذرات بسیار کوچک تشکیل شده اند. آنها بین لایه های خود آب جمع می کنند و باعث تورم می شوند و فاصله بین لایه را با توجه به تنوع معدنی تغییر می دهند. آنها علاوه بر درگیر شدن در واکنش های مبادله غیر آلی ، برخی از مایعات ارگانیک ، مانند آمین ها ، گلیکول ها ، گلیسرول ها و سایر الکل های پلی هیدریک را با آنها واکنش داده و جذب می کنند. برای خواص فیزیکی دقیق ، مواد معدنی خاک رس را ببینید.

این مواد معدنی به عنوان خاکی سفید کننده برای شفاف سازی آب ، آب میوه و مشروبات الکلی و از بین بردن رنگ روغنهای معدنی و گیاهی مورد استفاده قرار می گیرند. آنها همچنین به عنوان تکیه گاه کاتالیزور و جاذب در پالایش نفت استفاده می شوند. مونت موریلونیت ها ترکیبات اصلی بنتونیت و زمین کامل هستند. مونت موریلونیت ساپونیت در ابتدا زمین کامل را نشان می داد ، و این اصطلاح بعداً در مورد کانی مونت موریلونیت و کانسارهای رس رس خاص که ظاهرا بنتونیت و انواع سبز متالورژی آن است ، اعمال شد. مونت موریلونیت ها در خشت ، رس ، خاک ، رسوبات مزوزوئیک و سنوزوئیک و رسوبات دریایی غیرماهی اخیر دیده می شوند. آنها معمولاً در مناطقی از زهکشی ضعیف رخ می دهند. این نوع مواد با افزایش دما منبسط می شود و نقش افزایش مقاومت و استحکام در دماهای بالا را دارد.

گچ

طبق تعریف ویکی پدیا: گَچ کلسیم سولفات آبدار طبیعی یا غیرطبیعی است و در چندین فرم بلوری یافت می‌شود که در ذخایر پوسته جامد کره زمین و مایع زمین که قابل برداشت نیست به فرم قشرهای نسبتاً ضخیم و کلفت یافت می‌شود. این نوع مواد نیز گیرش اولیه سریع ملات پس از شاتکریت بر روی سازه را افزایش می دهد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *