پوشش ضد حریق، انواع آن و مواد شیمیایی تشکیل دهنده

پوشش های ضد حریق معروف 3 دسته می باشند:

  • پوشش ضد حریق پایه معدنی
  • رنگ های متورم شونده
  • بورد های مقاوم در برابر آتش
عکس از ضد حریق پایه سیمانی | پایدارسازان

پوشش ضد حریق چیست؟

همانطور که از اسمش پیداست، هر نوع پوششی که بتواند شرایطی را فراهم نماید برای جلوگیری از نفوذ آتش به بافت فلز آهن را پوشش ضد حریق می گویند. که به این نوع عملیات و پوشش PFP (Passive Fireproof Protection) نیز گفته میشود. گواهی نامه ها و استاندارد های موجود در این نوع عایق ها بر اساس یک تعداد پارامتر مهم، همچون، زمان مقاومت و میزان چسبندگی هستند. که یکی از این استاندارد ها، ASTM-E می باشد.

محصولات پوشش ضد حریق

عایق ضد حریق، دارای یک سری فورمول های پیچیده و علمی می باشد و تولید محصولی که بتواند، این فورمول ها و استاندارد های موجود را پیاده سازی کند کار هر کارخانه ای نیست.

شرکت هایی که محصول پوشش ضد حریق ارائه میدهند: IZOLA ، BILCO ، PE SICA TATA و پایدارسازان .

شرکت پایدارسازان با یک دغدغه بزرگ اقدام به تولید محصولی بومی نمود تا به خاطر وجود مسائلی همچون تحریم، وابسته به محصولات خارجی نباشیم و تا به امروز به نحوی نتیجه خوب به دست آورده ایم که هم دانسیته محصول عالی بوده و هم ضخامت این محصول آنقدری بهینه شده است که المان کمترین tikness را کسب می نماید. علاوه بر این برای اجرای پوشش ضد حریق نیز اندیشیده ایم تا کیفیت تضمین کار را چندین برابر کرده باشیم.

پوشش ضد حریق پایه معدنی

این نوع پوشش دارای دو نوع پایه گچی و پایه سیمانی می باشد که هریک احتمالا با ورمیکولیت و یا پرلیت که عامل های عایق ساز در برابر آتش می باشند و افزودنی های ویژه، ترکیب شده باشند. مواد پایه گچی ، محدودیت کاربرد دارند؛ ولی نوع پایه سیمانی آن در همه جا قابل استفاده می باشد.  این پوششها توانایی اجرای ضخامتهایی بین پانزده تا سی میلیمتر را دارا می باشند. بزرگترین نقطه قوت این نوع پوشش مقاوم در برابر حریق، مقرون به صرفه بودن واستقامت خوب نوع سیمانی آن در برابر عوارض جوی می باشد.  نقطه ضعف پوشش های پایه معدنی،  ظاهر نامناسب و ضخامت نسبتا زیاد آن می باشد.

از این مطلب نیز دیدن فرمایید: مواد تشکیل دهنده و ترکیبات شیمیایی پوشش ضد حریق

عکس از پاشش ضد حریق رنگ های متورم شونده

رنگ های متورم شونده

این نوع از پوشش دارای محاسنی از جمله زیبایی است و در عین حال معایب بدی هم دارد که از جمله آن ها می توان به قیمت بالای این نوع روکش ضد آتش اشاره نمود. جنس رنگ های منبسط شونده غالبا از نوع آلی می باشد و ضخامت آن نیز چند میکرون است. این رنگ ها از پیشروی سطحی شعله بر روی سازه جلوگیری‌می نمایند.

لینک پوشش ضد حریق اسکلت فلزی
  • اگر شکل ظاهری سازه برای شما بسیار مهم است از رنگ های منبسط شونده استفاده کنید
  • اگر زمان اجرای پوشش برای شما مهم است، این نوع گزینه مناسبی است.
  • اگر سازه شما بار مرده بیش از حد دارد، باز هم گزینه مناسبی می باشد.
  • اگر قیمت بالای این نوع روکش برای شما اهمیت ندارد، این گزینه مناسب شماست.

بورد های مقاوم در برابر آتش

این نوع بورد ها که به بورد های ضد حریق معروف هستند، شامل مواد معدنی مقاوم در برابر حریق می باشند. نصب این گونه بسیار ساده می باشد و یکی از مزایای خوب این گونه این است که در همه جا اعم از دیوارهای داخلی و خارجی؛ پارتیشن بندی و دیوارهای کاذب قابل نصب هستند.

یک مزیت دیگر که نسبت به دیگر روش ها دارد این است که دارای وزن سبک می باشد و به همین دلیل نیز حمل آن آسان و کم هزینه است.

برش و نصب آن بسیار سریع و آسان است. قابلیت پذیرش انواع فینیشینگ اعم از کاغذ دیواری، رنگ وغیره را دارد.

1 دیدگاه درباره “پوشش ضد حریق، انواع آن و مواد شیمیایی تشکیل دهنده

  1. برای ساختمانی که اجرا شده و اسکلت فلزی است و پایان کار قبلا دریافت گردیده و رنگ روغنی بر روی تیر و ستون آن زده شده بهترین روش و کارآمدترین روش عایق را معرفی نموده و بفرمائید با پوشش رنگ آیا بدون رنگ زدائی امکان اجرای پوشش ضد حریق وجود دارد؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *