مفهوم پوشش ضد حریق

پوشش ضد حریق یا روکش های مقاوم در برابر آتش، اغلب برای محافظت از طیف گسترده ای از محصولات قابل اشتعال و غیرقابل اشتعال در برابر آتش استفاده می شوند. این روش قدیمی ترین ، کارآمدترین و ساده ترین روش برای اعمال هر سطح بدون تغییر در خصوصیات ذاتی مواد است.

علاوه بر این، فاز اولیه آتش سوزی همیشه به واسطه احتراق بر روی سطح رخ می دهد، و از این رو مهم است که بر روی سطح محافظت از ماده متمرکز شویم. داشتن یک ماهیت ارگانیک از پوشش سطح معمولی معقول نیست و به راحتی می سوزد و دود و دود سمی تولید می کند. که این یک خطر بزرگ است و ما را به این نتیجه می رساند که حتما باید پوششی در نظر بگیریم که در برابر احتراق و آتش سوزی جلوگیری نماید.


مقدمه

یکی از بلایای طبیعی خانمان سوز، طبیعت ویرانگر آتش می باشد. که ویرانی ایجاد می کند و منجر به از بین رفتن زیاد جان ها و دارایی ها می شود. همچنین می تواند باعث رنج و آسیب های جدی انسانی شود. بنابراین ، توجه زیادی به تدوین روشهای مؤثر محافظت از آتش سوزی. به منظور جلوگیری از تلفات و کاهش خسارات ناشی از آتش سوزی اقتصادی در حد قابل توجهی مورد توجه قرار گرفته است.

عکس از آتش سوزی مهیب و یک آتش نشان برای خاموش کردن آن

از این مطلب نیز دیدن فرمایید: آمار خسارت های ناشی از آتش سوزی

متریال های مورد استفاده در ساختمان ها، تهدیدی جدی!

امروزه به دلیل ایجاد تغییرات سریع در ساختمان و تحولات در فن آوری معماری منجر به ساختاری پیچیده تر با استفاده از اجزای قوی و سبک وزن شده است. طیف گسترده ای از مواد به صورت آلی یا معدنی و مصنوعی یا طبیعی که در ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد به راحتی قابل اشتعال است. یا به راحتی در معرض قرار گرفتن در معرض دمای زیاد آتش می باشد.

مدت زمان مقاومت فلزات در برابر آتش محدود است!

از طرف دیگر، مواد غیر قابل احتراق مانند فلزات (به جز آلومینیوم و منیزیم) و بتن باعث احتراق و حمایت از احتراق نخواهند شد. و در صورت آتش سوزی ، بخارات قابل اشتعال را رها می کنند. با این حال ، مهم است که در نظر بگیرید که این مواد می توانند در مدت زمان مشخصی در برابر آتش مقاومت کنند. از این نظر ، استحکام و تغییر شکل این مواد در درجه حرارت بالا رو به زوال می رود. در نتیجه ، عناصر ساختاری و مجامع ممکن است در معرض شرایط آتش تغییر شکل داده و یا حتی از بین بروند. زمان مجاز یا زمان اضافی در شرایط آتش سوزی تا حد زیادی بستگی به دمای پیش بینی شده آتش سوزی دارد. که به نوع و میزان مواد قابل احتراق موجود و شرایط تهویه بستگی دارد.

محافظت از سازه در مدت نامحدود غیر ممکن است!

اگرچه محافظت از مصالح در برابر آتش با استفاده از روکش ها برای مدت نامحدود غیرممکن است. اما می تواند انتشار آتش را به تأخیر بیندازد یا یک سازه را در برابر آتش سالم نگه دارد. در نتیجه زمان کافی برای اقدامات ایمنی را می دهد.

پوشش ضد حریق به زبان ساده

به بیان ساده پوشش های ضد حریق پایه معدنی باعث می شوند که پس از آتش سوزی اسکلت سازه مقاومت خود را به سرعت از دست ندهد. به طور مثال در حادثه ساختمان پلاسکو اگر سازه مجهز به پوشش ضد حریق اسکلت فلزی می بود. تا چندین ساعت فرو نمی ریخت و آتش به بافت اسکلت ساختمان نفوذ نمی کرد و آن حادثه تلخ به وجود نمی آمد. برای بررسی آن حادثه تلخ به لحاظ آماری به مقاله تاریخچه پوشش ضدحریق مراجعه نمایید.

بنا بر این پوشش های ضدحریق دو عمل اصلی انجام می دهند: اول این که از سازه در برابر حریق محافظت می کنند. و دوم این که فرصت بیشتری را برای عملیات گریز و مهار آتش توسط آتش نشان ها ایجاد می کنند. زمان مجاز یا زمان اضافی در شرایط آتش سوزی تا حد زیادی بستگی به دمای پیش بینی شده آتش سوزی دارد. که به نوع و میزان مواد قابل احتراق موجود و شرایط تهویه بستگی دارد.


به طور کلی ، پوشش سطح آلی معمولی به راحتی قابل اشتعال است ، ذوب می شود ، می ریزد و ممکن است در صورت آتش سوزی باعث صدمه و آسیب شدید به بسترها شود. بنابراین ، روکش هایی که برای فرمولاسیون طراحی شده اند ، نباید مقدار قابل توجهی از سوخت را در آتش بکشند و در عین حال ، گسترش شعله و توسعه دود را محدود کنند.

روکش مقاوم در برابر آتش یکی از ساده ترین ، قدیمی ترین و کارآمدترین روش های محافظت از مواد در برابر آتش است. این روش باعث اصلاح شیمیایی بستر نمی شود ، بلکه تشکیل لایه محافظتی است که شار گرما را به بستر تغییر می دهد و می تواند از تخریب ، احتراق یا احتراق آن جلوگیری کند.

دستورالعمل ISO و BS476 در پوشش ضد حریق

طبق این دستورالعمل فلز آهن بدون پوشش ضدحریق در کتر از 10 دقیقه بعد از آتش سوزی به دمای 500 درجه می رسد. که این دما، نقطه خمش فلز آهن می باشد و در این شرایط سازه 50 درصد مقاومت خود را از دست می دهد. پس نتیجه میگیریم که باید پوشش هایی بر روی فلز آهن صورت پذیرد تا آتش به بافت آهن نفوذ ننماید و زمان برای عملیات های مختلف خریده شود.

انواع پوشش ضدحریق:

  • مواد پاششی معدنی (Spray Mortars)
  • رنگ های منبسط شونده (Paint Intumescent)
  • بورد ها و پنل های ضدحریق (Fire Protection Boards)

برای اطلاعات بیشتر به پوشش ضد حریق و انواع آن مراجعه کنید.